Hala Legionów – kielecka twierdza

Do 2006 roku mecze kieleckiej drużyny rozgrywane były na legendarnej hali przy ul. Krakowskiej 72. To tutaj kielczanie zdobyli sześć tytułów mistrzowskich, w tym ten pierwszy historyczny w 1993 r. Na starej hali klub pięciokrotnie triumfował również w Pucharze Polski. Po raz pierwszy w 1985 r. Nowy obiekt został otwarty 25 sierpnia 2006 r. i otrzymał nazwę Hala Legionów.

Początki: położenie, nazwa i otwarcie

Hala Legionów to nowoczesny obiekt sportowy, na którym rozgrywane są mecze różnych dyscyplin sportowych. Budynek znajduje się w południowej części Kielc, przy ulicy Leszka Drogosza 2. Sama nazwa obiektu wiąże się z obchodami 50-lecia Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej. Początki szczypiorniaka w województwie miały miejsce w czasach odzyskania niepodległości. Hala Legionów jest własnością Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach. Jej otwarcie nastąpiło 25 sierpnia 2006 r. Wówczas odbył się trzydniowy turniej piłki ręcznej Kielce Cup. W rozgrywkach, oprócz gospodarza udział wzięło pięć innych europejskich zespołów: węgierski Dunaferr SE, szwajcarski Grasshoppers Zurych, szwedzki IFK Skovde, słowacki Tatran Presov i duński Viborg HK.

Informacje techniczne

Płyta pokryta dębowym parkietem ma wymiary 55 na 38 metrów. Zmieszczą się na niej pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki czy futsalu. Cała Hala Legionów ma długość 107 m, szerokość 73 m i jest wysoka na 20 m. W hali znajduje się 6 stałych sektorów (A-F) i 5 sektorów dodatkowych (V1, V2, P1, P2, P3). Obiekt jest w stanie pomieścić do 4200 widzów. Druga część hali to czterotorowa bieżnia o długości 75 m i skocznie do skoku o tyczce, w dal i wzwyż. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się m.in. sale konferencyjne, szatnie, siłownia, pokoje magazynowe i gabinety lekarskie. Hala posiada klimatyzację i system monitoringu. Oświetlenie zostało dostosowane do wymogów telewizyjnych.

Ważne wydarzenia

Na co dzień gospodarzem Hali Legionów jest zespół PGE VIVE Kielce, który regularnie rozgrywa tu spotkania piłki ręcznej. Jednak w hali odbywają się również inne imprezy sportowe i kulturalne. Pierwszym wydarzeniem na nowej hali był wspomniany turniej Kielce Cup. 11 września 2006 r. odbyła się tu pierwsza impreza kulturalna. Była to prapremiera trzeciej części oratorium Psałterz Wrześniowy, którego autorami byli Piotr Rubik i Zbigniew Książka. W kwietniu następnego roku rozegrano tutaj finał Pucharu Polski w siatkówce mężczyzn. Puchar zdobyła Skra Bełchatów. 27 maja 2009 r. podczas finałowego meczu o mistrzostwo Polski przeciwko Wiśle Płock został pobity rekord frekwencji. Na trybunach zasiadło 4500 widzów, którzy zajęli również schody i parkiet wokół boiska. Z pewnością ważnym wydarzeniem, które odbyło się w Hali Legionów był turniej „o dziką kartę” w Lidze Mistrzów. W turnieju wzięły udział cztery zespoły: VIVE Targi Kielce, Cuatro Rayas Valladolid, Dunkerque HB Grand Litoral i Rhein-Neckar Lowen. Awans do Champions League uzyskała kielecka drużyna, która w finale pokonała niemiecki zespół 32:30. Dzięki temu, pierwszy raz w historii w Lidze Mistrzów znalazły się dwie polskie drużyny.

Więcej na temat tego obiektu.